Zielone ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je usadowić w gruncie oraz pielęgnować?

Zielone płot z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie oraz pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Ozdabia park, ochrania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, i wzrokiem przechodniów. Zapewnia miły cień, dostarcza azyl ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego instalacją musimy postanowić, jaką rolę ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie, czy wspomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu kameralnych zakątków? Winniśmy także uradzić, jaką płot będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór gatunku rośliny czy też krzewu.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drewek i krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie jak szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej skutecznie zasłaniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Dominuje głos, że najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” tudzież „Spiralis”, które bez obcinania trwają wąski kształt. Kiedy osiągną pożądaną wielkość skracamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki żądają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztachety Winylowe wybieramy iglaki odporne na ziąb. Wrażliwe tuje orientalne a także cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Wadą takich nasadzeń jest całkiem znaczna cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich systematycznie ciąć.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają podniesione pędy i prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najlepiej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki i graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, przez wzgląd na co uzyskane z nich zielone ogrodzenia, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wybierzemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez ogrodzenie nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od siły wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o odmiennej wysokości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów robią za szkielet rabat oraz ścieżek, rozdzielają od siebie różne części skweru. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najlepiej, kiedy je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, jak na przykład ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać całkiem spore żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają separować botanik od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich zielone płot w głębi ogrodu, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To rozwiązanie zdaje prawidłowo egzamin również w przypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te gatunki można także strzyc, lecz wtenczas znacznie lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia zalecane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najporządniej sprawdza się u nas bukszpan, jak również ostrokrzew Meservy. Lecz i one po ostrych zimach bywają nieraz oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy kultowe są zielone sztachety z plastiku z laurowiśni czy też zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w krajowych warunkach klimatycznych ich liście nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Z tej przyczyny, jeżeli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on niewysoki (do 60-80cm), żeby można go było opatulić na zimę agrowłókniną oraz łatwo wyjąć spierzchnięte części.

Jeśli chcemy otrzymać zwłaszcza dekoracyjny parkan, należałoby posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy zakładamy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, zyskownie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. spośród iglaków albo zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztacheta PVC strzyżone z fantazją- z krętą linką „grzbietu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednakże poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s