Wierzba wyrośnie nawet z kawałka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Korzystając z ten fakt, powinniśmy dzięki niej zaprojektować szczególne formy płotów. Z racji tego nasz żywopłot posiądzie unikalny wygląd i będzie się polecać pośród ogrodzeń w otoczeniu.

Wzrastające na polach i mokrych torfowiskach wierzby od jakiegoś czasu zadomowiły się w własnych botanikach. Doceniliśmy je poprzez specyfikę oraz spectficzne kiciusie. Nie są żmudne, reflektują wyłącznie dużo nawodnienia oraz nieco światła. Zaspokoją się nieomal każdą ziemią.

Malutko krzewów umie również identycznie ekspresowo ożywiać stracone odnogi i gałęzie. Wierzby nader bezproblemowo rekonstruują także swój system korzeniowy. Wystarczy, iż ścięty czy też nawet złapany pęd zanurzony w przemokłej ziemi po niedługim czasie wypuści korzenie i dostarczy zaczątek następnemu krzewowi. Pewna osoba wpadła na idea, by z wierzb robić plątane sztachety ogrodzeniowe czy parkany zalane liśćmi. Pewnie należałoby posiadać tak czarujące ogrodzenie. Najodpowiedniej do stworzenia takiego parkanu wykorzystać następujące gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, oraz jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają parę bliźniaczych własności:

dają prostolinijne, długie i bardzo ciągliwe pędy – wskutek tego można swobodnie kształtować postać ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po obcięciu- w krótkim okresie zdołamy wypleść zupełne przęsło na płot;
niezmiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej wiedzy do założenia takiego płotu wykonanego z wierzby.

Kiedy posiadamy już idee na kształt płotu, musimy zdobyć adekwatne wierzbowe pędy na płot. Niestety, zidentyfikowanie ich w przesłankach rzeczywistych jest problematyczne, albowiem dziko narastające krzaki nieczęsto wypuszczają ogromnie długie a zarazem proste pędy. Najprzyzwoiciej jest przewidzieć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie trzeba poczekać kilka latek.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie przesiejmy w pierwszej kolejności pozycję w skwerze, mało przez nas nawiedzane a także w żadnym wypadku widoczne.Wiosenką, w marcu albo w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne gałązki długości 25-30 cm, jakie zdołamy otrzymać spośród dziko wzrastających roślin. Zanim posadzimy trzeba je zanurzyć na 24 h w wodzie, tak aby się poprawnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie tak aby górował tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, że rośliny ekspresowo się gęstnieją, więc powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy albo dwa aprobujemy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, jakich wiosenką nowego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy nieczęsto przekraczają 2m, zatem na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s